Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
807 671
inzerátov
Pridať inzerát
 
Výmena stieračov: Drahé vs. lacné stierače

Výmena stieračov: Drahé vs. lacné stierače

napísal rufus, 30.05.2019

Už dávno sme tu nemali takú jar, ktorá preverila stierače áut lepšie ako po iné roky jeseň. Dá sa s rýchlejším opotrebením stieračov bojovať? Ako vyberať stierače? Aké rady sa oplatí v starostlivosti o stierače, lišty a gumené časti, využiť?

Výmena stieračov: Drahé vs. lacné stieračeZdroj: pixabay.com

Drahé vs. lacné

Medzi vodičmi na špecializovaných automobilových fórach sú veľmi dobré hodnotené viaceré značky. Úspech pritom zaznamenávajú obyčajné stierače aj stierače vyššej triedy. Dá sa povedať, že vodičov rovnako prekvapia kvalitou lacnejšie ako aj drahšie stierače.

Kvalita stieračov - Kedy meniť?

Na stierači je okrem ramien dôležitá najmä gumička. Tá by nemala byť tenká, čo už pri vizuálnom posúdení môže vyvolať nedôveru. Netreba rovnako kupovať extrémne drahšie stierače. Odporúčame kupovať strednú triedu a zvážiť pritom ďalšie parametre výberu. Rozhodnutie je to na tebe, záleží či chceš meniť celé stierače alebo len gumenú časť.  

Alternatívy - Tekuté stierače

Na trhu možno zakúpiť aj alternatívy klasických stieračov, napríklad tekuté stierače na báze nanotechnológie. Tie sľubujú perfektnú viditeľnosť v nepriaznivých podmienkach, aj za silného dažďa. Niektorí vodiči sú však k novým prístupom, ktoré sú dostupné na trhu, napriek pozitívam, stále skeptickí.

Tekuté stierače - výhodyZdroj: ebay.com

Výhody

S nepríjemným dažďom si poradia bez použitia klasických stieračov. Tekuté stierače, ktoré fungujú na báze nanotechnológie majú viaceré výhody. Tekuté stierače vytvoria na povrchu skla vrstvu, ktorá zabezpečí výdrž a funkčný účinok po dobu niekoľkých mesiacov bez ďalšieho nanášania a servisu. Ďalšou pozitívnou vlastnosťou je uľahčenie čistenia.

Vyššia cena = vyššia kvalita?

Vyššia cena nemusí znamenať vyššiu kvalitu. Je cena pri výbere dôležitá? V anonymnom teste prekvapili stierače jedného obchodného reťazca. Medzi bežnými vodičmi boli najlepšie hodnotené v kategórii najlepší pomer cena/výkon.

Stredná trieda, lacné alebo drahé?

Výkyvy počasia, aprílové aj májové počasie, preverilo automobily, a aj stierače. Počasie, ktoré bežne poznajú vodiči s nástupom zimy preverilo pripravenosť vodičov a kvalitu stieračov v posledných mesiacoch. Dokonca si 2 posledné mesiace vyslúžili množstvo vtipných opisov a nominácii. Apríl a máj by na sociálnej sieti mohli vyhrať Oscara za najlepšie stvárnenie októbra a novembra. Žarty bokom. Ako si spokojný so svojimi stieračmi ty? Zvládajú vrtochy počasia v poslednom období, alebo zvažuješ kúpu nových stieračov? Akými pravidlami sa riadiť pri výbere?

Kedy je čas vymeniť?

Zákazník si vyberá s 3 cenových tried. Môže siahnuť po stieračoch za 58 €/pár, strednú triedu za približne 36 €/pár alebo si vyberie ekonomicky dostupnú triedu riedu, ktorej cena sa pohybuje okolo 7,50 až 10 €/ks. Čo majú všetky stierače spoločné? Z tých, čo prežili, všetky stierače potrebujú vymeniť po zhruba 2-3 rokoch.

Výmena stieračov: Drahé vs. lacné stieračeZdroj: pixabay.com

Časy, keď stierače vydržali 5 rokov

Kedysi boli stierače vyrábané z kvalitnejších materiálov alebo neboli vystavované tak vysokému nájazdu ako vozidlá dnes. Vyššia cena by mala presvedčiť zákazníka natoľko, že si stierače zakúpi aj po rokoch skúseností z jazdenia s nimi. Nie vždy je však cena zárukou kvality.

Lacné stierače môžu prekvapiť

Naopak podcenenie výberu a kúpa nekvalitných stieračov má veľký vplyv na kvalitu jazdy. Vyberajme preto s rozumom. Pre väčšinu vodičov nebude kúpa drahých stieračov vôbec možná, bez ohľadu na výhody, aké môžu v prípade kúpy skutočne kvalitných stieračov vodičovi vzniknúť.

Čo je pri výbere dôležitejšie ako cena?

Každý motorista by sa mal sám zamyslieť, či mu stojí daná finančná položka za rozhodnutie a prieskum možností nákupu na trhu. Ak už nie z iného dôvodu, tak z dôvodu bezpečnosti. Práve stierače môžu znamenať zníženú bezpečnosť. Ako sa zlá kúpa prejaví na kvalite jazdy? Výsledkom bude zlá viditeľnosť, netreba tiež zabúdať na zvýšené riziko nehody z dôvodu zhoršenej, žiadnej viditeľnosti. Netreba však myslieť len na materiálnu škodu, ale aj na ohrozenie svojho života a životov posádky. Nikdy neriskuj zdravie a život kvôli nekvalitnej výbave.

Nikdy nepodceňuj kvalitnú výbavu - nekvalitné stierače zvyšujú riziko nehody v zlých poveternostných podmienkachZdroj: pixabay.com

Pozor na staré stierače

Výber správnych stieračov môže byť subjektívnou otázkou. Každému vodičovi bude vyhovovať iný typ, značka stieračov. Nemožno však obísť zaručenú "dobrú radu nad zlato." Ak si už vybral vhodný typ a značku stieračov, snaž sa nakupovať stierače tam, kde predpokladáš dobrý obrat. Snaž sa kupovať tam, kde predpokladáš, že stierače neboli dlhodobo skladované, predtým ako sa k tebe dostali.

Testy ADAC - dobrá rada nad zlato

Práve túto skutočnosť potvrdil starší test stieračov spoločnosti ADAC. Viac ako cena a značka stieračov ovplyvňuje ideálne vlastnosti stieračov "čerstvá" gumená časť. Rozhodne zohľadni dátum výroby. Práve špecializovaná predajňa s autodielami môže predpovedať väčší obrat tovaru bez nákupu na sklad. Stierače sa ti odvďačia výbornou kvalitou stierania.

      Klasické stierače      Cena    Hodnotenie ADAC   Inštalácia   Kvalita stierania v teste      
Bosh Twin Spoiler 36   2  2  2
Valeo Compact 26   3  4  2
Unitec Universal  4 €  2  2  2

SWF Duotec

34 €  3  3  2

Bosh Basis

24 €  3  3  2
Aero (ploché) stierače        
Bosh Aerotwin 36 €  1  2  1
SWF Visioflex 36 €  2  2  2
Valeo Silencio X-Trim 42 €  2  2  2
Cartrend UB4 26 €  2  2  2
Champion Aerowantage 42 €  3  3  1

*Známkovanie v tabuľke 1, 2, 3, 4, 5 ako v škole.

Ako zabrániť rýchlemu opotrebeniu stieračov?

Miera opotrebenia je závislá od počtu najazdených kilometrov. Ako sa dá predísť rýchlejšiemu opotrebeniu stieračov? Ako vodiči máme viaceré možnosti. Ak sa nimi nebudeme riadiť, stále je tu možnosť meniť stierače v pravidelných intervaloch, každých 6 - 12 mesiacov.

Predlžuje ošetrovanie gumy v lište životnosť?

Niektorí vodiči majú výborné skúsenosti s ošetrovaním stieračov. Predlžujú špeciálne prípravky na gumu v lištách životnosť. Aké máš s opotrebením stieračov skúsenosti ty? Čo pomohlo tebe v nepríjemnej situácii, keď tvoje stierače z nejakého dôvodu vynechávajú? Oplatí sa podľa teba kupovať značkové stierače alebo rovnako dobre poslúžia aj lacnejšie varianty? Podeľ sa o svoje názory a skúsenosti s kvalitou stieračov v komentároch.

Zdroj: adac.deautobazar.eu/stierace-ostrekovace-nahradne diely

Stierače - zoznam

Výmena stieračov -výber tipy

Diskusia k článku():


Ďalšie zaujímavosti:

Rarita na predaj: 24-ročný Mercedes E 60 AMG W124

napísal rufus, 18.05.2019

Raritný Mercedes E 60 AMG W124 sa objavil v ponuke vozidiel na predaj. 1 z najvzácnejších Mercedesov všetkých čias hľadá nového majiteľa. Chceš vlastniť skutočný automobilový unikát s veľkým investičným potenciálom? Zbystri pozornosť! Čo ponúka vzácny Mercedes s cenovkou 149 500 €?  

Tatra ako osobný automobil: Nová, modernejšia Tatra 700

napísal rufus, 06.05.2019

Tatra ako osobný automobil? Nová, modernejšia Tatra 700 rozhodne stojí za pozornosť! Dokonalé ostré, hranaté tvarové línie, nezameniteľný vzhľad, ktorý sa nesnaží napodobniť žiaden z dnešných hitov a popredných modelov úspešných značiek. Konkurenciu tento dizajnový návrh úplne ignoruje a je dokonalým osviežením dnešnej ponuky osobných áut. Posúď sám na vlastné oči!

Škoda Octavia: Top stav, nájazd 132 000 km, cena 7 100 € v Nemecku

napísal rufus, 04.05.2019

Zaobstarať si Škodu Octavia v tejto konfigurácii s podobným nájazdom môže byť veľmi dobrý nápad. Presvedčí ťa o tom nasledujúci exemplár. Prekvapí nielen zachovalým stavom! Sleduj video. Táto Škoda Octavia bola kúpená v Nemecku za 7 100 eur!

BMW X5 z Číny: Lacná kópia jazdí aj po 14 rokoch!

napísal rufus, 02.05.2019

Shuanghuan SCEO vs. BMW X5 podobnosť s originálom takmer 1:1. Zmena loga však z napodobeniny nikdy neurobí skutočné BMW. Ďalší automobil zo série čínskych "fejkov," ktoré skutočne uzreli svetlo sveta a dotiahli to na sériovú výrobu. BMW X5 z Číny musíš vidieť. Lacné BMW X5 šlape ako hodinky aj po 14 rokoch! 

Lacné LaFerrari z plechu hitom internetu

napísal rufus, 28.05.2019

Máš obmedzený rozpočet, no napriek tomu túžiš po svojom vlastnom superšporte? Ako si vyrobiť vlastné Ferrari, ktoré obletí svet, napriek tomu, že je škaredé a vyrobené za pár drobných? Nenechaj si ujsť nový hit internetu. Hrôza z Malajzie láme rekordy zdieľania! 

Najčítanejšie za 7 dní

Lada vyrába najlacnejší karavan sveta! Za necelých 15 800 €! (28171)Ak Vás niekedy lákalo vyskúšať si, aké je to s karavanom prebrázdiť svet, určite ste začali...

Prvá elektrická Škoda je tu! Dojazd 265 km a atraktívna cena! (4956)Škoda začína novú éru. Aj česká automobilka ide s dobou a prináša nám úplne prvý...

Nájazd len 5 km: Unikát zo Švédska - Posledný nový SAAB 9-3 na predaj! (4315)Zakúpiť nový Saab je po zániku automobilky nemožné. O to väčšiu hodnotu má vozidlo, ktoré...

Žena prerobila Model 3 na vysnívaný Tesla super pick-up (2878)Mladá youtoberka snívala o elektrickom pick-upe. Tesla funkčný dodnes nepredstavila....

Šialená Dodge Ram beštia s manuálnou prevodovkou: 6,7 V8, 350 koní! (2636)Aké automobily v ponuke vozidiel na predaj len tak nenájdeš? Ojedinelé vzácne exempláre s...

Toto je auto na vodu! Za 400 litrov vody prejde 500 km! (1968)Čína je najväčšou komunistickou krajinou, no so zvláštnym štýlom. Komunistické krajiny si...

Combi rarita: Vzácne BMW E34 M5 3.8i Touring na predaj! (1473)BMW E34 M5 3.8i Touring so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou je mašina, ktorú...

Video dňa

Najčítanejšie za mesiac

STK po novom! Ani nové auto neznamená, že cez STK prejdeš! (46796)STK je pre mnohých strašiakom. Aj keď máte auto v poriadku, vždy má človek aspoň maličké...

Lada vyrába najlacnejší karavan sveta! Za necelých 15 800 €! (28171)Ak Vás niekedy lákalo vyskúšať si, aké je to s karavanom prebrázdiť svet, určite ste začali...

Vodiči pozor: Čo dokáže radar s dosahom 1 000 m? (23779)Zabudni na statické radary! Nový radar meria do vzdialenosti 1 000 m + dokáže meniť polohu...

Škoda Octavia IV odfotená na českej diaľnici! (13657)Škoda Octavia, legenda a hotová modla tisícok motoristov. Pre mnohých ide o priemerné...

Muž na Passate znížil podvozok. Žaluje mesto, že neprejde cez retardéry! (11884)Úpravy automobilov sú vo väčšej či menšej miere rozšírené aj u nás. Jedným z najčastejších...

Provokatér s Maserati: Ako platiť menej s registráciou v zahraničí? (8937)Evidenčná značka holandského majiteľa Maserati baví internet. Kuriózna provokácia úradov...

Klimatizácia v lete - Ako jazdiť efektívne: Kedy radšej stiahnuť okná? (8856)Najzaujímavejšia servisná téma v období letných horúčav? Ako efektívne jazdiť s...

Obrázok dňa

Počkaj ma!