Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie. Zavrieť
1 022 605
inzerátov
Pridať inzerát
 
Ako znižiť spotrebu a ušetriť peniaze? Rady, ktoré fungujú!

Ako znižiť spotrebu a ušetriť peniaze? Rady, ktoré fungujú!

napísal rufus, 20.01.2017

Zameraj sa na tieto jednoduché rady ako ušetriť peniaze za pohonné hmoty a z ručičky spotreby benzínu budeš veľmi prekvapený! Koľko peňazí z tvojho mesačného rozpočtu končí v palivovej nádrži? Je čas sa nad spotrebou benzínu zamyslieť, nemyslíš? Vyskúšaj tieto jednoduché tipy a ušetri na spotrebe benzínu! Fungujú aj pre naftu!

Ako ušetriť na pohonných hmotách?

Studený motor - vyššia spotreba paliva

Všetci vieme, že keď šoférujeme auto, ktoré bolo zaparkované po dobu niekoľkých hodín, je motor studený a používa prvé kilometre oveľa viac paliva. Úplne ideálne by bolo spojiť všetky svoje každodenné pochôdzky do jednej veľkej cesty. To sa však jednoducho nedá splniť. Ostáva snaha minimalizovať počet zastavení tak, ako sa len dá.

Finančné náklady jazdy autom – Ako ich znížiť?

Cena benzínu a nafty patrí medzi najdiskutovanejšie témy medzi motoristami. Prečo? Nie je problém silné stroje vlastniť, omnoho finančne náročnejšie je ich „živiť.“ Náklady sú jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere automobilu. Po kúpe však na šetrenie veľmi často zabúdame. Ako reálne znížiť finančné náklady jazdy autom?

1. Nešetri nákupom lacných pohonných hmôt!

Taktiež nepomáha nakupovanie najlacnejších pohonných hmôt. Nízka kvalita pohonných hmôt sa môže veľmi rýchlo odraziť na technickom stave vozidla. Pri šetrení sa musíme spoľahnúť na ostatné rady, ktoré vedú k zníženej spotrebe paliva.

Ako ušetriť na pohonných hmotách?

2. Správny tlak v kolesách + režim pohonu s nízkym valivým odporom

Znížený tlak v kolesách okrem nebezpečia predčasného zničenia pneumatík znamená aj zvýšenú spotrebu paliva. Okrem toho väčšina automobilov ekonomickej triedy má režim pohonu s nízkym valivým odporom. Na tento režim taktiež zabúdame. Používaj ho a ušetríš až o 30 percent paliva viac!

3. Jazda v dopravnej špičke – najdrahší spôsob cestovania

Všetci vieme, že zakaždým keď zastavíme a musíme sa znovu rozbiehať z nízkeho prevodového stupňa, spotrebúvame za hodinu jazdy asi toľko paliva, koľko pri jazde v rýchlosti približne 80 kilometrov za hodinu. Niekedy sa tomu nevyhneš, ale mysli na to, predtým ako sa rozhodnete ísť do obchodu na druhej strane mesta v hodinách dopravnej špičky. Aj keď to nie je jednoduché, vyhýbaj sa státiu v kolónach najviac ako je to možné! Ak žiješ v lokalite, kde sú dopravné špičky synonymom cestovania, oplatí sa zvážiť kúpu hybridného automobilu, ktorý používa oveľa nižšiu spotrebu paliva v meste v porovnaní s automobilmi s benzínovým alebo naftovým pohonom.

4. Zavri okná + používaj klimatizáciu s rozumom!

Pri jazde v meste otvorené okná spolu so strešným oknom nie sú až takým problémom. Mimo mesto alebo na diaľnici pri rýchlejšej jazde už však otvorené okná problémom sú! Kým aerodynamika auta bojuje o zníženie odporu vzduchu, otvorenými oknami jej vôbec nepomáhaš! Miluješ pocit slobody pri jazde s otvorenými oknami a nehodláš sa jej vzdať? Priprav si peňaženku, už pri rýchlosti 55 km/h zvyšuje tvoja „sloboda“ spotrebu paliva o približne 10 percent! Možnosť používať klimatizáciu počas celého roka je lákavá. Zastaví zahmlievanie okien v zime a ty si o teplotu v automobile nemusíš robiť starosti, jednoducho si ju nastavíš podľa svojich potrieb. Klimatizácia však má na svedomí omnoho väčšiu spotrebu paliva. Skutočne je nutné používať ju počas celého roka? Používanie klimatizácie zvyšuje tvoju spotrebu benzínu až o 15 percent!

5. Nepodceňuj palubný počítač!

Palubný počítač patrí k najviac nedoceneným nástrojom znižovania spotreby. Nauč sa ho efektívne používať pri stanovení ideálnych trás! Dokáže znížiť spotrebu paliva až okolo 10 percent!

Ako ušetriť na pohonných hmotách?

6. Odstráň strešný nosič a box na lyže!

Čokoľvek, čo počas jazdy spôsobuje, že počuješ hluk vetra, vlastne vyťahuje peniaze z tvojho vrecka. Jazda s upevneným strešným nosičom alebo boxom na lyže je pre spotrebu ešte väčšou záťažou ako jazda s otvorenými oknami! Zvýšený odpor vzduchu sa negatívne podpíše na tvojej celkovej spotrebe! Najnovšie modely strešných nosičov a lyžiarskych boxov sa vyznačujú rýchlou a jednoduchou montážou a demontážou. Ak ich nepotrebuješ, preč s nimi!

7. Prestaň konečne voziť zbytočný náklad!

Tu netreba veľa vysvetľovať. Väčšia váha, vyššia spotreba. Takže, rovnako ako pri nosičoch, nič nie je horšie ako jazdenie s nevyloženou batožinou a zbytočným nákladom! O jazde s golfovými palicami alebo vozíkom nehovoriac!

8. Nepodceňuj revíznu kontrolu vozidla!

Prečo nepodceňovať kontroly vozidla? Podrobná kontrola technického stavu vozidla dokáže zistiť príčinu zvýšenej spotreby paliva. Poruchy automobilu môžu zvýšiť spotrebu paliva aj o 20 percent!

Ako ušetriť na pohonných hmotách?

9. Vypni všetky nevyužívané prvky v aute

Niekedy proste zabúdame. Stáva sa to nám všetkým, Ak sa však snažíš ušetriť na spotrebe, nezabudni povypínať všetky hmlovky, prídavné osvetlenia a iné doplnky, ktoré počas jazdy nechávame zbytočné zapnuté. Odmenou ti bude možná úspora paliva až o 10 percent!

10. Rýchlostné limity a noha na plyne

Každý vodič si musí priznať, že za vysokou spotrebou stojí často aj nerešpektovanie rýchlostných limitov. Táto „zábava“ ťa môže vyjsť draho, nielen v prípade, že zaplatíš pokutu. Zvýšenie spotreby na dlhých diaľničných úsekoch môže cestu poriadne predražiť.  Koľko stoviek mesačne si ochotný zaplatiť naviac za príjazd do cieľa služobnej cesty o 20 minút skôr? Týchto 20 minút ťa môže už pri jednej ceste stáť približne 10 eur viac ako keby si cestoval o 10, 15 kilometrov za hodinu nižšou rýchlosťou. Nezabudni tiež, že každé „frajerské“ šliapnutie na plyn znamená spotrebu. Ak teda za zošliapnutím na plyn prichádza úsek nutného brzdenia alebo zastavenie, dobre si to rozmysli. Koľko času chceš stráviť v práci, aby si si doprial niekoľko zošliapnutí plynového pedála naviac?

Tvoja skúsenosť?

Existuje množstvo rád ako ušetriť, ktoré však skutočne fungujú? Vyskúšaj tieto jednoduché tipy na úsporu paliva! Aká je tvoja skúsenosť, ktoré rady ti pomohli dostať tvoju spotrebu pod kontrolu? Podeľ sa o svoje postrehy a rady v komentároch!

Zdroj: techradar.com, telegraph.co.uk, lightfoot.co.uk

Diskusia k článku():


Ďalšie zaujímavosti:

Bentley Continental Supersport: Najrýchlejší najluxusnejší 3-tonový 4-miestny obor planéty!

napísal rufus, 14.01.2017

Nadchádzajúci skvost Continental Supersport je najsilnejším Bentley vôbec! Rýchlostné parametre posúvajú Bentley bližšie k Dodge Challenger Hellcatu než konvenčným konkurentom svojej triedy ako je Rolls-Royce Wraith! Maximálna rýchlosť 336 kilometrov za hodinu, zrýchlenie z nuly na 100 kilometrov za hodinu za 3,4 sekundy! Nenechaj si ujsť ďalšie detaily najrýchlejšieho 4-miestneho automobilu na svete! 

Video: Boj vodičky s poľadovicou - musíš vidieť!

napísal rufus, 10.01.2017

Vodiči na celom svete v týchto dňoch bojujú s poľadovicou. Niekedy ide o poriadne dramatický boj. Sme nepoučiteľne škodoradostní, dôkazom je tvoj smiech pri sledovaní tohto videa! „Dráma na ľade" zaručene pobaví! Sleduj video so zapnutým zvukom!

600 koňový 6x6 Hennessey VelociRaptor ťa zdvihne zo stoličky!

napísal rufus, 06.01.2017

Nebeské brány automobilového sveta sa opäť otvárajú aby privítali ďalší impozantný kúsok, ktorý ta postaví zo stoličky! Hennessey Velociraptor 6x6 s výkonom 600 koní si nesmieš nechať ujsť! Sleduj 6-kolesového kráľa, ktorý zosadí z trónu apokalyptický Mercedes G63 AMG 6x6!

Všetkoterén za 10-tisíc eur? Zrekonštruovaná Tatra 8x8 na predaj!

napísal rufus, 02.01.2017

Chystáš sa do ťažko prejazdného terénu? Pravdepodobne vyžaduješ od vhodného stroja pohon 8x8 a 4 nápravy. Tatra T-813 všetko toto ponúka! Odvezie náklad 65 ton, priemerná spotreba sa pohybuje okolo 42 litrov na 100 kilometrov jazdy! Nestačí? Dojazd 600 km! Objemná palivová nádrž na 260 litrov pohonných hmôt! Cena 10-tisíc eur! Tvoja budúca Tatra dokáže v teréne neuveriteľné veci! Sleduj video!

1050-koňový zabijak Tesly: Stovka za menej ako 2,5 sekundy + dojazd 700 km!

napísal rufus, 16.01.2017

Tajomná „elektrická“ automobilka pripravila Tesle odvážnu výzvu. Tvrdí, že ich prvé produkčné vozidlo pokorí rýchlostné parametre Tesly. Podarí sa jej to? Nenechaj si ujsť unikátny elektromobil, ktorý prekvapí nielen dojazdom! Sleduj video z jazdy!

Obrázok dňa

Relax

Najčítanejšie za 7 dní

Táto Felicia nemá ani 12 000 km a stojí prekvapivo málo! (19002)Škoda Felicia, legenda. Auto, ktoré je dodnes na cestách hojne zastúpené. Niekedy je...

Dal by si za túto Škodu 1100 MB 20 000€? (5882)Škoda je na cestách azda najbežnejšou značkou. Nie je to len tým, že sa vyrába u našich...

Kamión, ktorý tromfne dízlový pohon: Nulové emisie a dojazd 1 900 km! (5456)Ťahač s hydrogénovým pohonom vs. dízlový pohon? Kto z koho? Ktorý pohon exceloval v teste?...

Poskladáš a jazdíš: Armádny tereňák so zárukou 100 rokov! (5380)Partisan One - Nemecko-ruské armádne vozidlo, ktoré si poskladáš ako skladačku Merkur!...

Ďalší slovenský superšport dá stovku za 2,5 sekundy! (4637)Slovensko má na svetovej mape automobilového priemyslu nezameniteľné miesto. Lenže skôr ako...

Chiron už nie je rekordérom v zrýchlení 0-100 km/h. Kto ho porazil? (2107)Bugatti Veyron, dlho predstaviteľ najrýchlejšieho auta sveta. Chiron, jeho nástupca nám...

Video: Offroadové šialenstvo so Smartom! (1990)Ako si poradí zaškatuľkované „mini mestské autíčko“ v teréne? Offroadové šialenstvo s 1...

Najčítanejšie za mesiac

Česká polícia predáva Passat R36. Cena vás prekvapí! (31422)Trh s ojazdenými autami je nesmierne pestrý. Kúpa jazdeného auta je často krát jedinou...

Zmena zákona: Sprísnené podmienky pre mladých vodičov! (23093)Smutná štatistiky tragédií na cestách vypovedajú o tom, že mladí vodiči za volantom, spolu...

Najdrahšia Škoda všetkých čias za 200 000€! (20279)Superb, Kodiaq alebo Škoda RS? Najdrahšia Škoda všetkých čias ťa prekvapí! Luxusná...

Táto Felicia nemá ani 12 000 km a stojí prekvapivo málo! (19002)Škoda Felicia, legenda. Auto, ktoré je dodnes na cestách hojne zastúpené. Niekedy je...

Vzácne BMW 7: 610 koní, drevené koberčeky a stovka za 3,7 s! (16820)BMW M760Li xDrive V12 Excellence je vyšperkovaná loď pre automobilových fanatikov! 610 koní...

Najlacnejšie SUV zo Švédska: Volvo XC40! (15419)Dizajn, parametre a bezpečnosť, charakteristická pre Volvo. Čerešničkou na torte je...

Američan kúpil BMW 7 za 4,5% pôvodnej ceny. Koľko zhltli opravy? (13866)Nadšenci do áut sú niekedy tak trocha blázni. Dôvod je jednoduchý, keď k niečomu cítite...

NOVINKY TOPSPEED.SK

Ako funguje pruženie a tlmenie v praxi? Iste vás niekedy zaujímalo, ako funguje pruženie a tlmenie v praxi. Konkrétny...

Volkswagen a lacné autá? V Ázii už čoskoro Pred časom sme vás informovali o rozpadnutí spolupráce VAG s Tata motors. Lenže v koncerne...

Akcia vidieť a byť videný prebehne už po tretíkrát Okrem bŕzd a správne fungujúceho podvozku sú svetlomety jedným z najdôležitejších súčastí...

Poznáte Budackov cyklus motora? VW ho nasadil do 2,0 TSI Najväčšia EÚ továreň na batérie LG Chem bude v Poľsku! Škaredá Alfa Romeo? Veru áno, je ňou AR Sprint Zagato Toto je najvzácnejšie dvojmiliónové Ferrari Daytona?! Ceny Hyundai i30 N sú zaujímavé. Nehovoriac o ďalších benefitoch