Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
848 074
inzerátov
Pridať inzerát
 
Ako sa kradnú autá? 2 minúty a BMW X6 nie je tvoje!

Ako sa kradnú autá? 2 minúty a BMW X6 nie je tvoje!

napísal rufus, 02.03.2017

Autičkári sú obrovským tŕňom v oku a veľkým strašiakom majiteľov áut. Predstava kúpy automobilu na lízing a jeho následného splácania po odcudzení naháňa hrôzu každému majiteľovi auta. Existuje zoznam „najobľúbenejších modelov,“ ktoré sa u nás najviac kradnú. Aký je rozdiel medzi aktívnym a pasívnym zabezpečením proti krádeži? Ako sa pred zlodejmi brániť a aké sú tvoje možnosti?

Krádeže áut - Čo je dobré vedieť? Zdroj: Rovnaký ako zdroj údajov uvedený pod článkom

Rovnaký scenár krádeží

Na to, aby sme vedeli, čo robiť v prípade zmiznutia auta a ako sa účinne brániť, treba poznať praktiky zlodejov. Na Slovensku sa ročne ukradnú tisícky áut. Scenár je väčšinou veľmi podobný. Polícia pátra, vozidlo sa nedá vystopovať a vo väčšine prípadov končí niekde v zahraničí.

Krádeže áut - Čo je dobré vedieť? Zdroj: Rovnaký ako zdroj údajov uvedený pod článkom

Kto sú zlodeji?

Zlodeji, ktorí vozidlá kradnú a vozia na východ zväčša pochádzajú zo zahraničia. Často sa jedná o organizované skupiny z Poľska, Ukrajiny, Česka a tiež z krajín bývalého východného bloku. Krádeže neprebiehajú pravidelne. Ide o takzvané „turnusy.“ Často tak môže zmiznúť hneď niekoľko drahších áut v jednom meste, pričom potom nasleduje niekoľkomesačná prestávka. Potom zmizne ďalšie. Je ich mimoriadne ťažké vypátrať aj kvôli tomu, že neoperujú na území jednej krajiny. Kradnú chvíľu u nás, v Českej republike a potom sa presunú do Rakúska, neskôr Nemecka. Vďaka tomu na seba príliš neupozorňujú a je ťažké ich vypátrať.

Krádeže áut - Čo je dobré vedieť? Zdroj: Rovnaký ako zdroj údajov uvedený pod článkom

Haly alebo zahraničie

Ako končí väčšina vozidiel ukradnutých na území Česka a Slovenska? Ich osud je zväčša rovnaký. Čaká ich rozobratie na náhradné diely alebo „turnus“ do zahraničia. Za kradnutím áut stoja nielen miestni zlodeji, ale najmä výborne organizované zahraničné gangy. Tieto väčšinou operujú nielen v krádežiach, ale aj v iných druhoch nelegálnych činností. 

Krádeže áut - Čo je dobré vedieť? Zdroj: Rovnaký ako zdroj údajov uvedený pod článkom

Ktoré sa kradnú najviac?

Najväčší dopyt je po luxusnejších vozidlách s vyššou „cenovkou.“ Drahšie autá tvoria v policajných zoznamoch krádeží približne pätinu všetkých odcudzených áut. Na zozname kradnutých vozidiel sa najčastejšie objavuje BMW, Audi, Mercedes, Range Rover a nové a drahšie verzie Škody, najmä Superb a Octavia vyššej rady. Mimoriadne „zaujímavé“ sú pre zlodejov Volkswagen Multivan a Passat.

Ktoré sa kradnú menej?

„Obľúbené“ sú aj vozidlá bežných značiek, ktorých je na cestách najväčší počet. Pre zlodejov je tak ľahšie ich rýchlo a nepozorovane previesť do hál alebo rovno za hranice. Naopak klesajúcu tendenciu má počet krádeží vozidiel značky Toyota, čoraz menej sa kradnú modely RAV4 a Land Cruiser.

Krádeže áut - Čo je dobré vedieť? Zdroj: Rovnaký ako zdroj údajov uvedený pod článkom

Kde končia kradnuté autá?

Organizované gangy dokážu tvoj automobil dostať za hranice v takom krátkom čase, že si často nestihneš ani dopiť kávu v kaviarni. Polícia býva bezmocná. Kde kradnuté vozidlá končia? Putujú najmä do krajín bývalého východného bloku. Odcudzené vozidlá zo Slovenska, Českej republiky, Nemecka, Rakúska a ďalších štátov mieria z veľkej časti do Poľska a krajín bývalého ZSSR.

Krádeže áut - Čo je dobré vedieť? Zdroj: Rovnaký ako zdroj údajov uvedený pod článkom

Aktívny vs. pasívny vyhľadávací systém

Ako sú na tom bezpečnostné vyhľadávacie systémy? Pre zlodejov je určite najnebezpečnejšie aktívne bezpečnostné zabezpečenie. Tento systém hlási neautorizovaný pohyb vozidla automaticky. Pátranie po vozidle preto začína okamžite a aj šance na jeho vypátranie sú vysoké. S vozidlom, po ktorom sa intenzívne pátra okamžite, sa zlodeji dostanú za hranice len ťažko. U pasívneho, kedy musí majiteľ, ktorému vozidlo zmizlo, ohlásiť krádež svojpomocne, je riziko definitívneho rozlúčenia sa s vozidlom veľmi vysoké.

Krádeže áut - Čo je dobré vedieť? Zdroj: Rovnaký ako zdroj údajov uvedený pod článkom

Reálna šanca na vypátranie a vyhľadavacie systémy na trhu

Aké sú šance na vypátranie? Majiteľom sa vďaka práci polície vráti len mizivé percento ukradnutých mašín. Organizované skupiny konajú tak rýchlo, že kým sa po aute „zľahne zem,“ policajné zložky len začínajú pátranie. Na trhu nájdeš širokú ponuku vyhľadávacích systémov založených prevažne na technologii GSM a GPS. Tieto zariadenia slúžia na aktívnu lokalizáciu vozidiel. V prípade neautorizovanej manipulácie s vozidlom je vyslaný signál na pult bezpečnostnej služby, ktorá zabezpečuje 24-hodinové stráženie vozidla. Majiteľ vozidla je v takomto prípade takisto upozornený a kontrolu nad vozidlom preberá pult bezpečnostnej služby, ktorá vykoná štandardnú protikrádežovú procedúru (aktivácia blokovania motora, výstražná sekvencia, sledovanie vozidla a ďalšie). Investícia do kvalitného zariadenia môže podstatne zvýšiť šance na vypátranie tvojho vozidla!

Dobrá rada: Čo robiť okamžite po krádeži?  

Čo sa týka krádeží, väčšina z nás radšej zaspáva s pomyslením, že nám sa to jednoducho nestane, ale je dobré byť pripravený. Čo urobiť po zistení krádeže? Samozrejmosťou je kontaktovanie polície. Čo však môže zvýšiť šance vystopovania? Mnohí špecialisti na bezpečnostné systémy odporúčajú urobiť okamžite aj ďalší krok. Kontaktovať nielen políciu krajiny, kde vozidlo bolo odcudzené, ale tiež políciu susedných krajín.

Krádeže áut - Čo je dobré vedieť? Zdroj: Rovnaký ako zdroj údajov uvedený pod článkom

Aktívny vyhľadávací systém nad zlato!

Slovensko je pre zlodejov veľmi dobrou destináciou. Prečo? Je tu veľký výber luxusných áut a ich majitelia zároveň veľmi často podceňujú zabezpečenia. Nepripisujú im dôležitosť. Skôr sa spoliehajú na povestné: mne sa to nemôže stať. To je omyl, rozhodne môže! Spoľahlivý aktívny zabezpečovací systém je výborná investícia! Aké máš skúsenosti s aktívnym a pasívnym bezpečnostným systémom? Stalo sa ti, že tvoje ukradnuté auto bolo vypátrané? Aké zabezpečenie používaš ty? Podeľ sa s nami o svoje skúsenosti v komentároch! Sleduj vo videu fanatika z Ruska, ktorý sa odvezie v tvojej X6-tke za necelé tri minúty! 

Zdroj: shutterstock.com, dailymail.co.uk

Video: 2 minúty a X6-tka nie je tvoja!

Video: Ako naložiť 4 autá do 1 kontajnera?

Diskusia k článku():


Ďalšie zaujímavosti:

Terénny Maybach: Absurdný luxus, V12 motor a 630 koní bez strechy!

napísal rufus, 28.02.2017

Sú vodiči, ktorí sa neuspokoja s obyčajným automobilom. Sú vodiči, ktorí sa neuspokoja s Mercedesom. Sú vodiči, ktorí sa neuspokoja s Mercedesom Maybach. Pre tých je určený luxus divokého Maybachu G650 Landaulet! Je to poriadna V12 divočina!

Sedmičkové BMW, ktoré porazí Porsche: motor Rolls-Royce a stovka za 3,7 sekundy!

napísal rufus, 24.02.2017

Sedmičkové BMW, ktoré porazí aj Porsche 911! Disponuje výkonom 610 koní a maximálnym krútiacim momentom 800 Nm! Po odblokovaní dá až 305 km/h! Nenechaj si ujsť najsilnejšie BMW všetkých čias! Sleduj video z jazdy po Bratislave!

Slovenský vynález: Dobije elektromobil + zníži prevádzkové náklady na nulu!

napísal rufus, 22.02.2017

Prevratný ynález využíva technológiu integrovaných batérií Blue energy z USA, ktoré sa tešia vo svete veľkej popularite. Môžu sa opakovane vybíjať do nuly bez poškodenia článkov a akejkoľvek straty životnosti! Ako si vedú v porovnaní s konkurenčnými lítiovými a olovenými batériami? Nepotrebujú nákladnú údržbu, sú 100 % ekologické a disponujú životnosťou 15 až 20 rokov! 

Nový škandál: Odolný Nissan Navara sa láme!

napísal rufus, 18.02.2017

Keď sa ti zlomí zub je to nepríjemné. Keď sa ti zlomí pick-up je to naozaj zlé! Navara patrí medzi najodolnejších kandidátov ponuky veľkých vozidiel. Stala sa obľúbeným automobilom širokej palety zákazníkov. Výrobca však má problém! Po dvadsiatich rokoch „kariéry“ čelí model ostrým obvineniam! Láme sa! Je to možné? Áno je! Viac v článku!

Zabudni na európske SUV: Nový Dodge Durango utiahne 4 tony a skrotí 482 koní!

napísal rufus, 10.02.2017

Nové Durango SRT si získa tvoje srdce! Pod kapotou benzinový V8 Hemi motor s objemom 6,4 litrov, krútiaci moment až 637 Nm a výkon 482 koní! Bonus - utiahne až 4-tonový príves! Pozri si tvrdú konkurenciu európskych SUV z Ameriky! 

Najčítanejšie za 7 dní

Kúpili Mercedes S za 1 100€! Smiech ich prešiel, oprava stojí 12 400€! (5585)Určite to poznáte. Ak ste si vyberali jazdené auto, stáli ste pred dilemou. Kúpiť novšie...

Nový VW Golf 2020: Prvé foto pred odhalením osmičky! (2582)Oficiálne predstavenie nového bestselleru až 24.10. Prvé fotograie nového ekologickejšieho...

Scania AXL: Nákladné auto budúcnosti bez kabíny (2268)8-kolesová Scania AXL si zaručene získa pozornosť. Môže za to atypický dizajn, netradičné...

Ako odstrániť z auta zápach z cigariet? (1233)Oplatí sa kúpa auta po fajčiarovi? Tieto druhy boja s nepríjemným dôsledkom fajčenia v...

Diaľničná známka platná 365 dní sa začne predávať od februára 2020 (1060)Vodiči budú môcť od februára 2020 využiť nový typ diaľničnejznámky. K existujúcej ročnej,...

Nové Porsche Taycan Turbo S: Akcelerácia 0-100 km/h za 2,7 sekundy! (966)Porsche Taycan - extrémna mašina s brutálnymi parametrami. Čo dokáže na trati? Šialená...

VIDEO: kuriozity z českého tunela: so psom alebo aj s kočiarom! (929)Tunely sú dopravné stavby, ktoré nám neskutočným spôsobom uľahčujú život. Skrátia trasu a...

Video dňa

Najčítanejšie za mesiac

Škoda Octavia WRC: Rarita za 116 500 eur na predaj v ČR (34804)Škoda Octavia WRC - rarita v originálnej továrenskej verzii. Čo robí túto legendu tak...

Ako sa stavia v Rusku? 700 km diaľnice z Moskvy do Petrohradu bez semaforov (29670)Ako sa stavia v Rusku? Prekvapivo efektívne dokážu stavať aj 10-pruhové diaľnice. Unikátna...

Najlacnejšie ojazdené auto na svete: Chevrolet Corvette za 0,91 €!!! (24517)Kúpa ojazdeného auta je vždy hotovou alchýmiou. Keď už máte vybratý konkrétny model, začína...

Brutálna premena Dacie Duster z Česka! (23013)Dacia Duster predstavuje najdostupnejšiu možnosť ako si zaobstarať nové SUV. Nízka cena,...

VIDEO: na starý Mercedes kúpil výfuk za 11 000 €! Zvuk ako F1! (19599)Určite to poznáte, hlavne ak bývate kdesi na sídlisku. Je hlboká noc, ticho a konečne sa...

Video: Nehoda Lexusu pri 260 km/h (19245)Mladý vodič sa chcel na internete pochváliť extrémnou akceleráciou. Ako to dopadlo? Vodič,...

VIDEO: Škoda Octavia 1,9 TDI, koľko km prejde na 1 liter nafty? (18474)Škoda Octavia 1,9 TDI je legendou. Máloktoré legendy si môže dovoliť aj bežný človek. Táto...

Obrázok dňa

Punťo automechanik