Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
769 152
inzerátov
Pridať inzerát
 
Ako odhaliť stáčanie km? Podvodné praktiky v kurze napriek postihom

Ako odhaliť stáčanie km? Podvodné praktiky v kurze napriek postihom

napísal rufus, 30.01.2020

Kým niektoré odhalené prípady z minulosti zistili stočenie reálne najazdených kilometrov o 20 až 50 000 km, všetci si pamätáme aj  rekordné prípady, pri ktorých podvodníci znížili nájazd vozidlo o neuveriteľných 400 000 km. Nový majiteľ tak kúpil automobil s udávaným nájazdom 95 000 km, ktorý sa neskôr pri odhalení vyšplhal až na šialený reálny nájazd 495 000 km.

Pozor na stáčanie kilometrov - V SR má na odometri menej každá 4 jazdenka.Zdroj: 1k.com.ua

Nelegálne praktiky podvodníkov

V SR má na odometri podľa odhadov „menej“ každá 4 predávaná jazdenka. Najazdené kilometre sa strácajú rovnako ako zaručené možnosti odhalenia nelegálneho stáčania kilometrov. Aj keď je stáčanie kilometrov vo väčšine krajín podľa zákona trestné a podvodníkom hrozí pokuta až do výšky 100-tisíc eur, či dokonca väzenie na 5 rokov, nie je vôbec jednoduché relevantné dôkazy a trestný čin z minulosti konkrétnemu vinníkovi dokázať. Podľa dostupným dát AOV má až 60 – 80 % jazdeniek stočené kilometre.

Ako odhaliť stáčanie kilometrov?

Táto téma nie je aktuálna len na Slovensku. Rovnakým problémom je na trhu v Nemecku a ostatných okolitých krajinách. Zaručená metóda na odhalenie skutočného nájazdu ani v dnešnej dobe akoby neexistovala.

Bežné odporúčania

Potenciálny nový majiteľ by mal mať možnosť overiť si celú doterajšiu históriu vozidla. VIN číslo umožňuje skontrolovať najazdené kilometre a platnú STK/EK. Stále sú na trhu pochybní predajcovia, ktorí odmietajú tieto informácie záujemcom poskytnúť a hľadajú záujemcov bez dôvtipu a skúseností. Ani servisná knižku k nahliadnutiu však nemusí byť  relevantným dôkazom, že k pretáčaniu kilometrov u konkrétneho vozidla nedošlo.

Nebude to zadarmo

Odpoveďou na tento nepoctivý trend predajcov je stále viac možností ako zaručene odhaliť stočené kilometre na odometri. Viaceré organizácie, ktoré sa zaoberajú zhromažďovaním týchto dát, poskytujú vodičom zozbierané informácie za poplatok. Nikoho dnes neprekvapí, že overenie reálneho nájazdu nebude vždy zadarmo.

Platené databázy

Kedysi sa počet kilometrov overoval pomocou špeciálnych databáz. Platené databázy môžu v pátraní po pretáčaní kilometrov pomôcť. Ani tu sa však nemožno 100 % spoliehať, že prípadné využitie tejto častej nelegálnej praktiky odhalia.

Pozor na stáčanie kilometrov - V SR má na odometri menej každá 4 jazdenka.Zdroj: pixabay.com

Metódy overenia reálneho nájazdu

Už dávno nie je spoľahlivým ukazovateľom kontrola zachovalého interiéru a technického stavu vozidla. Nové diely sa dajú dnes zohnať za pár stoviek, a tak majitelia pri predaji s minimálnou investíciou dokážu odviesť pozornosť od skutočného veku a nájazdu vozidla.

Servisná knižka nepomôže

Vodiči by sa nemali spoliehať ani na spomínanú servisnú knižku. Patrí v súčasnosti k najčastejšie falšovaným dokumentom. Menej kvalitné materiály ako umelá koža taktiež nepomáhajú dokumentovať skutočné využitie vozidla, pretože vykazujú znaky opotrebenia už aj pri nájazde 50 000 km  Zaručený spôsob overenia reálneho nájazdu pri všetkých druhoch áut neexistuje.

Jazdenka z dovozu

Jednoduchšie môže byť posúdenie skutočného nájazdu odhadom pri automobiloch zakúpených v zahraničí. Pri kúpe je totiž často k dispozícii podrobná dokumentácia, ktorá informuje o skutočných kontrolách ako protokol z STK, výpisy z poisťovní aj s uvedením momentálneho nájazdu vozidla.

Pohon na LPG

Pomôcť môže aj ľahšia identifikácia pri vozidlách s pohonom LPG. Samotné dielne v zahraničí vedú evidenciu reálneho nájazdu aj pri kontaktovaní montážnej dielne. Ani prihliadanie k rozsiahlej dokumentácii vozidla nie je 100 % zárukou zistenia a overenia reálneho nájazdu.

Uvádzaný nájazd vs. reálny nájazd - Odhalené stáčanie kilometrovZdroj: zdruzenie-sova.sk

Podrobná autodiagnostika

Najlepšou platenou metódou overenia nájazdu je podrobná autodiagnostika. Riadiace jednotky moderných vozidiel už dnes poskytujú množstvo údajov, ktoré dokážu odhaliť, či sú zaznamenané kilometre namerané na odometri reálne. Vodič tak zistí intervaly výmeny oleja, vypaľovanie DPF filtra a ďalšie nápomocné ukazovatele. Týmto spôsobom možno odkryť aj chyby uložené v riadiacej jednotke, ktoré nového majiteľa môžu vystríhať pred nepríjemnými technickými problémami po kúpe.

Šikovný odborník

Ďalšou metódou je využiť služby šikovného odborníka. Ten môže spolu s kvalitným programom autodiagnostiky patriť medzi najlepšie utratené peniaze. Skúsený odborník vie ako a ktoré prvky hľadať a porovnať. Investícia pár stoviek eur sa pri kúpe vozidla drahšieho ako 10 000 eur rozhodne oplatí.

Súčasne platné nariadenia

SR po vzore belgického systému Car-Pass od 20. mája 2018 zaviedla povinnosť štátnych i súkromných subjektov z automobilového odvetvia zasielať informácie vrátane údajov z počítadiel prejdenej vzdialenosti (odometrov) do Registra prevádzkových záznamov vozidiel (RPZV). Údaje získané z odometrov majú povinnosť zapisovať aj subjekty ako autobazáre, autoservisy, lízingové a poisťovacie spoločnosti, technické a emisné kontroly, kontroly originality alebo znalci v doprave.

Register záznamov

Register už k 30. júnu 2018 obsahoval viac ako 26 miliónov záznamov k celkom viac ako 3,4 milióna registrovaných vozidiel. Pracoviská kontroly originality a poskytovatelia výpisu z RPZV už odhalili desiatky tisíc pochybení a podvodníkov so stočenými kilometrami.

V SR má napriek sprísneným pravidlám stočené kilometre údajne každá 4 jazdenkaZdroj: rennlist.com

Výpis z RPVZ

V súčasnosti je k dispozícii podrobný prehľad o najazdených kilometroch, čo eliminuje neoprávnenú manipuláciu so zobrazovanou hodnotou odometra na minimum. Informácie z registra sú jediným oficiálnym údajom, ktorý poskytuje platné údaje.

Povinnosti pre FO

Fyzické osoby, podnikatelia a právnické osoby, ktoré predávajú ojazdené cestné motorové vozidlá priamo alebo sprostredkovane majú od 20. mája 2018 2 povinnosti. Zasielať informácie o všetkých vykonaných predajoch vozidiel do RPZV. Druhou povinnosťou je pripájať k vozidlu výpis, pokiaľ na ňom došlo k neoprávnenej manipulácii so zobrazovanou hodnotou odometra. 

Ako si overiť existenciu a obsah výpisu pri kúpe vozidla?

Za nesplnenie týchto povinností hrozia fyzickým a právnickým osobám vysoké pokuty od 3 000 až do 100 000 eur. Overiť si existenciu a obsah výpisu pri kúpe si môžeš jednoducho na www.rpzv.sk. Výpis, alebo overovacie údaje by si mal každý záujemca žiadať už pred kúpou od prevádzkovateľa vozidla. Údaje z RPZV sú dostupné formou Výpisu z RPZV (ODO-Pass-u). Pri overovaní je potrebné zadať ŠPZ alebo VIN číslo vozidla.

Stáčanie kilometrov za 37 sekúnd

Aj keď sa tento trend so servisov a pri kúpe od neserióznych predajcov vytráca práve vďaka hroziacim postihom, nie je ani dnes výnimočným podvodom. Ak si myslíš, že stáčanie kilometrov nie je jednoduché, pozri si krátke 37 sekúnd trvajúce video, ktoré dokumentuje túto nelegálnu praktiku. Podeľ sa s nami o svoje skúsenosti so stáčaním kilometrov v komentároch pod článkom. Sleduj video.

Zdroj: https://www.rpzv.sk/Domovwww.seka.skhttps://1k.com.ua/https://rennlist.com/

Video: Stáčanie kilometrov - nelegálne praktiky podvodníkov

Diskusia k článku():


Ďalšie zaujímavosti:

Mercedes za 250 000 eur: Nedá sa opraviť? Zhoď ho z vrtuľníka!

napísal rufus, 26.01.2020

Netradičný prípad hovorí z duše za všetkých majiteľov, ktorí investovali do uznávanej značky automobilu a očakávali top servis a kvalitu. Nie vždy však ide kúpa vozidla tak hladko. Často nepomôže ani renomovaná značka. Ako dopadol tento Mercedes-Benz AMG. Problémy Mercedesu AMG za 250 000 eur vyriešil majiteľ po svojom, voľným pádom z vrtuľníka. Sleduj pád AMG-čka z 300 m výšky!

Ukradnutý Lexus vypátral v zahraničí sám majiteľ

napísal rufus, 20.01.2020

Neskutočný príbeh krádeže so šťastným koncom je dôkazom, že vypátrať svoj odcudzený automobil sa môže majiteľovi skutočne podariť. Ukradnutý Lexus GS350 skončil až v Kazachstane. Majiteľ ho sám vypátral a v doprovode policajtov si ho otvoril vlastným kľúčom priamo na ulici. Ani krádež do cudziny nemusí byť pre zlodejov úspešná! Ako sa mu to podarilo? Nenechaj si ujsť zaujímavé skutočnosti prípadu.

Rus opravuje Tesly na totálku: Neopraviteľný elektromobil ako nový za zlomok ceny!

napísal rufus, 22.01.2020

Keď sa povie prerábka, len skutočný odborník si trúfne na opravu automobilu. Opravené diela Arthura Tussika, ktoré prezentuje na svojom YouTube kanáli, sa tešia veľkej popularite divákov. Pri pohľade do procesu jeho práce je jasné, že je skutočným odborníkom.

20-ročné BMW s extrémnou výbavou za 39 500 €

napísal rufus, 08.01.2020

BMW rad 7 patrí k tým automobilom, ktoré sa v ponuke inzertných portálov príliš neohrejú. Špeciálne ak ide o model so zaujímavými parametrami nájazdu, v dobrom technickom stave za rozumnú cenu. Čo v prípade, že je na predaj automobil, ktorý ponúka celkom inú úroveň výbavy ako konkurencia?

Rarita nielen na cesty: Železničný kamión s nájazdom len 4 712 km!

napísal rufus, 16.01.2020

Železničné zásahové vozidlo z USA je stroj, ktorý v ponuke áut na predaj len tak nenájdeš. Čím je tento hybrid výnimočný? Disponuje výnimočnými parametrami, výbavou aj nájazdom. Spojenie kamióna, transportéra a dieselovej lokomotívy doslova berie dych! Posúď sám.

Najčítanejšie za 7 dní

3 ročné dievča v predajni poškrabalo 10 Audi. Rodičia musia zaplatiť cez 9 000 €! (16729)Kúpa nového auto je vždy veľkou vecou. Niekto ju zažije len 1 krát za život, mnoho ľudí ani...

Ako sa odpratáva sneh vo Švédsku? Obrí 8x4 Mercedes s 578 koňmi (16687)Základ vozidla tvorí platforma kamiónu Mercedes-Benz Arocs HGV. Vďaka tomu najextrémnejší...

700-koňové delo Audi RS Q8 Abt: Lamborghini za menej! (16444)Audi RS Q8 Abt novinka z dielne ABT SPORTSLINE trafí vkus mnohých z nás. Ako to môžeme...

Vodič Hyundai dostal pokutu za rýchlosť 313 km/h! (16100)Dokáže ísť tuctový kórejský sedan rýchlosťou 200 km/h? Väčšina z nás sa zhodne, že je tento...

Koľko € stojí prevádzka najlacnejšieho SUV, Dacie Duster? (13632)Dacia Duster je jednoducho bestselerom. Prečo? Nuž nájsť pomerne veľké SUV s maximálne...

AMG combi Mercedesu: Zľava zo 160 281 € na 29 990 €! (9377)Pokles hodnoty tejto mašiny poteší nového majiteľa. Nepremeškaj jedinečnú príležitosť...

Toto auto zvládlo 1 600 000 km! Každý deň v priemere 337 km! (6666)Autá milujeme všetci. Niekto športiaky, niekto veľkéé off-roady, niekto luxusné sedany....

Video dňa

Najčítanejšie za mesiac

Škoda Favorit na predaj ako nová. Nájazd 2 602 km, koľko stojí? (56955)Škoda Favorit bola dlhé roky naším bestsellerom. Na slovenských cestách išlo o azda...

Mercedes za 250 000 eur: Nedá sa opraviť? Zhoď ho z vrtuľníka! (38992)Netradičný prípad hovorí z duše za všetkých majiteľov, ktorí investovali do uznávanej...

Na predaj auto jedného z top futbalistov sveta! Len 3 960 €! (35661)Občas sa vo svete áut objaví na predaj nejaký exkluzívny kúsok, niekedy exkluzívny kúsok po...

Rus opravuje Tesly na totálku: Neopraviteľný elektromobil ako nový za zlomok ceny! (33406)Keď sa povie prerábka, len skutočný odborník si trúfne na opravu automobilu. Opravené diela...

Toto auto stálo pred 7 rokmi takmer 110 000 €. Dnes? 32 000 €! (19652)To, že kúpa nového auta znamená jeho okamžitú stratu hodnoty je jasná vec. Prejavuje sa to...

Chyba tisícročia! Auto predaj za 640 €, hodnotu malo 4 500 000 €! (18832)Autá s veľkou históriou sú často žiadanými zberateľskými artiklami. Môžu to byť buď...

3 ročné dievča v predajni poškrabalo 10 Audi. Rodičia musia zaplatiť cez 9 000 €! (16729)Kúpa nového auto je vždy veľkou vecou. Niekto ju zažije len 1 krát za život, mnoho ľudí ani...

Obrázok dňa

Bociany